Amerykańskie silosy atomowe

1 vote

Poniżej ciekawe i bardzo rzadkie do zobaczenia zdjęcia z amerykańskich silosów z rakietami międzykontynentalnymi Minuteman i Peacekeeper (już wycofane). Każda posiada głowice atomowe. Mogą mieć do 3 głowic od 300 do 475 kt każda. Film pokazuje bazę pocisków rozlokowaną na rozległych preriach stanu Wyoming, budynek obsługi, samą rakietę, ludzi, którzy ją obsługują i niektóre procedury. Domyślam się, że najciekawsze rzeczy nie zostały pokazane, m.in. zabezpieczenia na wypadek ataku terrorystycznego. A one są na pewno obecne w każdym silosie bazy. Gdyby napastnikom przyszło do głowy włamać się do środka, dostać do rakiety, rozbroić ją, wyjąć głowicę a z niej ładunki a potem spróbować zdetonować, muszą rakiety być odpowiednio zabezpieczone.

Procedury zmiany obsady, przekazywania walizek z tajnymi dokumentami (albo z czymś innym – informacja tajna), wiele przycisków, ekrany, kamera, która co chwilę musiała być wyłączana. Ludzie, którzy to obsługują nie wyglądają na takich, co mają poczucie humoru. Przynajmniej w swojej pracy. Wszyscy są dosyć młodzi, mają mnóstwo procedur do wykonania. Wszystko odbywa się mechanicznie, w/g sztywnych zasad znajdujących się w trzech grubych tomach.

Film sprzed kilku lat nakręcony przez Maxa Kolonko. Nie wszyscy przepadają za tym panem ale chyba jest jedynym Polakiem, który kręcił zdjęcia w takim miejscu, więc warto obejrzeć. Cały film jest po polsku.

A tutaj film z odpalenia rosyjskiej rakiety Topol-M na mobilnej wyrzutni kołowej. Czyli na takiej wielkiej ciężarówce, którą można pojechać w niemal dowolne miejsce i stamtąd ją odpalić.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *