Filmy

1 vote

Dzisiaj kilka filmów związanych z wybuchami atomowymi. Jest ich wiele ale często się powtarzają lub nie są ciekawe albo mają inne wady, które sprawiają, że spędzamy dużo czasu oglądając coś, co moglibyśmy sobie darować. Spędziłem więc kilka godzin na oglądaniu różnych materiałów i poniżej cztery filmy, które według mnie są warte obejrzenia. Dwa pierwsze nie wymagają znajomości obcego języka, dwa kolejne – angielski potrzebny.

Na stronie atomcentral.com znajduje się wiele filmów z wybuchami atomowymi. Powyżej jeden z nich. Full HD kompilacja momentów, które pokazują siłę niszczenia wybuchów atomowych. 9 min.

Coś poszło nie tak… Kompilacja z testów rakiet używanych do przenoszenia ładunków jądrowych. Do niedawna te filmy były tajne a teraz zostały opublikowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jakość słaba ale warto obejrzeć. 11 min.

Film z przygotowań i testu atomowego. Z komentarzem po angielsku. 17 min.

Ciekawy film z grafikami pokazującymi jak wygląda rozkład kraterów po wybuchach naziemnych i potem jak rozkłada się na ziemi opad radioaktywny. Komentarz po angielsku. 8 min.

Cały, warty obejrzenia kanał atomcentral.com na Youtube jest tutaj. Mają na nim prawie 90 filmów z próbami atomowymi i inne związane tematycznie. Przedstawiają starty pocisków z ładunkami nuklearnymi, filmy dokumentalne z okresu Zimnej Wojny, pełnometrażowe dokumenty fabularyzowane, próbne wybuchy atomowe, historyczne zdjęcia z Hiroszimy i Nagasaki, efekty użycia broni atomowej  i jeszcze inne. Wiele z nich jest unikalna i prawdopodobnie nigdy wcześniej ich nie widzieliście.

I jeszcze jeden film:

To dokument trwający 52 minuty przedstawiający drogę jaką przeszły Chiny w celu wyprodukowania swojej pierwszej bomby atomowej. Film jest w języku polskim, był pokazywany przez Telewizję Polską. Na Jutubie od stycznia 2014 roku.

Kolejny dokument o bombie atomowej. Tym razem BBC (ale z polskim lektorem) o ciągłym zwiększaniu mocy bom atomowych. Apogeum tego wzrostu była Car Bombie – największej w historii bombie jądrowej zdetonowanej przez Człowieka. Miało to miejsce w 1961 roku na wyspie Nowa Ziemia należącej do ZSRR i leżącej za kręgiem polarnym. Początkowo moc bomby miała wynosić 100 MT ale w końcu pozostano przy mocy 50 MT. Bomba została zrzucona z samolotu. Grzyb atomowy miał wysokość 60 km a w promieniu 100 km zniszczone zostały wszystkie zabudowania. Teoretycznie rozważano budowę bomby o mocy 1000 MT. Ale zrezygnowano z tego, ponieważ kula ognia sięgała by kosmosu i większość energii uciekła by poza Ziemię.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *