Gdzie i kiedy wybuchnie III Wojna Światowa

2 votes
eksplozja nuklenarna

Grzyb atomowy

Od chwili zakończenia II WŚ analitycy zastanawiają się nad możliwością wybuchu III Wojny. Zimna konfrontacja pomiędzy dwoma wielkimi blokami państw toczyła się z użyciem propagandy, handlu i tak zwanych proxy war, czyli wojen zastępczych, prowadzonych na terenie państw trzecich.

Broń jądrowa i środki do jej przenoszenia była w dyspozycji obu stron. Lęk przed odwetem skutecznie zapobiegał konfliktowi na pełną skalę. Po upadku ZSRR wielu analityków i polityków wieszczyła tak zwany koniec historii. Od tej chwili wszyscy mieli żyć w mniejszej lub większej zgodzie. Trwało to jednak krótko.

Miejsca konfliktów na świecie

Miejsca konfliktów na świecie

Rosja będąca sukcesorem ZSRR słabła i była w rozpaczliwej defensywie. Chiny weszły w epokę gwałtownego wzrostu gospodarczego i w tej chwili są największą gospodarką świata. Fanatycy muzułmańscy, w latach 80-tych finansowani przez USA w konflikcie przeciw ZSRR, zaczęli kłaść podwaliny dla światowego kalifatu. Całą sytuację konsekwentnie wykorzystywał tak zwany Świat Zachodu pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Kolejne wojny i interwencje zbrojne były prowadzone w państwach, które wcześniej były w zależności od Związku Radzieckiego. Kolejno były to Irak, Jugosławia, Afganistan, Libia, Somalia. Doprowadzało to wraz z dominacją gospodarczą i technologiczną do podporządkowania sobie coraz większych obszarów.

Czy w związku z tym niebezpieczeństwo III wojny wzrosło czy zmalało? Zmiany polityczne i konflikty interesów potencjalnie mogą prowadzić do niekontrolowanego wybuchu. Niektórzy komentatorzy biorą pod uwagę taką sytuację. Jako miejsca potencjalnego zarzewia wymienia się Ukrainę, Łotwę, Bliski Wschód lub Daleki Wschód będący miejscem konfrontacji USA i Chin. Tutaj powierzchownie o możliwym scenariuszu konfliktu. W obszernym artykule III Wojna Światowa – plany i realia Eugeniusz Januła opisuje sposób, w jaki mogło do tego dojść w przeszłości. Najlepszym sposobem przewidzenia przyszłości jest zapoznanie się z przeszłością. Dla tego historia daje odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego, co nas czeka.

Niewielu sobie zdaje sprawę z tego, że Stany Zjednoczone posiadają plany – mniej lub bardziej jawne – ataku nuklearnego na Rosję. Trudno ocenić na ile te informacje są wiarygodne i na jakim etapie są przygotowywania do ich realizacji, ale dobrze o tym wiedzieć. W sztabach generalnych i thing tankach opracowuje się i analizuje nawet najbardziej absurdalne i niedorzeczne – z punktu widzenia przeciętnego obywatela – scenariusze. Nie znaczy to, że mają być przeprowadzone ale są one brane pod uwagę. I w pewnym momencie okazuje się, że przestają być fantazją.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *