Komunikacja z zewnętrznym światem

3 votes

Będąc w zamkniętym schronie trzeba mieć możliwość kontaktu z zewnętrznym światem aby wiedzieć co się dzieje na zewnątrz i czy możemy już bezpiecznie wyjść. Metody i środki kontaktu ze światem zewnętrznym.

Jeżeli świat zewnętrzny działa w miarę normalnie, powinniśmy mieś dostęp do telewizji, radia, telefonów i internetu. Jeżeli mamy je zainstalowane w schronie. O instalacji napiszę niżej.

Jeżeli natomiast zewnętrzny świat nie działa, mamy problem. Powinniśmy się wcześniej przygotować na różne ewentualności. Sukces zależy od tego, czy wcześniej włożyliśmy wystarczająco dużo inteligentnego wysiłku w przygotowanie wszystkiego.

Sposoby komunikowania się ze światem zewnętrznym:
  1. Internet kablowy i mobilny,
  2. Telewizja,
  3. Radio (w tym radio globalne),
  4. Telefonia stacjonarna i mobilna,
  5. CB Radio,
Po kolei:

Jeżeli chcemy mieć internet na kablu, musimy go wcześniej zainstalować. Jeżeli internet jest na linii telefonicznej, za jednym zamachem załatwiamy także sprawę telefonu. Ponieważ długość kabla ma znaczenie, zamówmy do tego fachowca. Przy długich przewodach ma znaczenie: co to za kabel, czy ekranowany, jak zarobione końcówki, czy są urządzenia (także rury, przewody itp.) mogące zakłócić sygnał. Przyjmuje się, że kabel może mieć do 100 m bez urządzeń wzmacniających. Najlepiej założyć kabel ekranowany. Wi-fi poza bunkrem może być nieskuteczne. Barierą nie do przebycia dla słabego sygnału wi-fi może być stalowy właz lub drzwi wejściowe, warstwa betonu lub warstwa ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest założenie w schronie routera sieciowego. W ten sposób będziemy mogli korzystać z internetu bezprzewodowego na dowolnej ilości urządzeń.

Telewizja. Na co dzień nie używamy w schronie TV, jednak budując lub adaptując na schron piwnicę, możemy ułożyć odpowiedni kabel do telewizji. Koszt nieduży a może nam taki kabel ułatwić życie w przyszłości. Sam telewizor i dekoder mogą być na liście rzeczy, które należy zabrać ze sobą do schronu w razie potrzeby. Pamiętajmy też o odtwarzaczu DVD lub innym, który mamy do dyspozycji.

Radio. Najlepiej tak zwane radio globalne. Albo odbiornik globalny. To rodzaj radia, który umożliwia nasłuch stacji radiowych na falach krótkich z niemal całego świata. Już począwszy od 400 zł możemy kupić radio, które spełni podstawowe założenie, czyli nasłuch odległych stacji radiowych. Oczywiście można na nim słuchać także wszystkich lokalnych rozgłośni. Tutaj firma Tecsun opisuje właściwości tego typu odbiorników. W wypadku zdecydowania się na takie radio (a warto to zrobić), nie zapomnijmy o kablu, antenie zewnętrznej ze wzmacniaczem antenowym. W razie poważnej katastrofy może okazać się, że będzie to jedyny sposób uzyskiwania informacji z zewnątrz bez wychodzenia ze schronu.

Jak działa wzmacniacz sygnału GSM

Jak działa wzmacniacz sygnału GSM

W przypadku telefonii komórkowej mamy w zasadzie jedno, skuteczne rozwiązanie – wzmacniacz sygnału GSM. Dzięki temu rozwiązaniu za około 150-200 zł kupujemy wzmacniacz z anteną wewnętrzną, kabel (na ogół domyślnie jest to 10 m) i antenę zewnętrzną. Taki zestaw jest dosyć prosty w instalacji i przydaje się we wszystkich miejscach, w których nie ma zasięgu lub jest on bardzo słaby. W razie apokalipsy i nie działających sieci mobilnych oczywiście do niczego nam się to nie przyda.

CB Radio. To prawdopodobnie najbardziej niezawodny sposób komunikacji zwrotnej z zewnętrznym światem, który będzie działał w razie poważnej katastrofy na zewnątrz. CB radio jest niedrogie, łatwe w obsłudze, powszechnie używane. Na niektórych urządzeniach można odbierać częstotliwości Policji, komunikacji lotniczej i innej specjalnej. Może się okazać, że w sytuacji ekstremalnej te częstotliwości nie będą kodowane i zostaną udostępnione dla osób cywilnych. Warto to wziąć pod uwagę kupując CB radio.

One Comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *