Panic room

2 votes

Jeżeli chcemy mieć u siebie w domu mini-schron, naturalnym rozwiązaniem jest zbudowanie w którymś z pomieszczeń safe-roomu lub panic-roomu – to dwie funkcjonujące nazwy dla bezpiecznego pomieszczenia w naszym domu, w którym możemy się ukryć w razie zagrożenia.

Jednym z takich zagrożeń może być atak na nasz dom, włamanie, napad. Wtedy domownicy chowają się do specjalnego pomieszczenia, w którym będą bezpieczni. A w tym czasie mogą wezwać pomoc z zewnątrz – firmę ochroniarską lub policję. Pomieszczenie nie musi być duże i ma nam zagwarantować bezpieczeństwo na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin.

safe room 06Dodatkowo można wyposażyć je w taki sposób, aby chroniło także przed skażeniem powietrza – w takim wypadku potrzebne są filtry powietrza i nieskomplikowany system wentylacyjny.

Safe room to niekoniecznie musi być osobne wybudowane pomieszczenie ze stali czy wzmocnionego betonu. Czasem wystarczy zaadaptować pomieszczenie w naszym domu, jeśli w ten sposób spełni założenia dla naszego panic-roomu. Być może wymiana drzwi w pokoju na pancerne i przeniesienie do niego telefonu wystarczy. Dodatkowo kilka mniejszych zmian, które dadzą poczucie bezpieczeństwa domownikom.

Jeśli chcecie zobaczyć jak to działa to polecam thriller z Jodie Foster Panic Room (polski tytuł Azyl) z 2002 roku. Tutaj i tutaj możecie sobie przeczytać o filmie po angielsku i po polsku. Ten dosyć słaby film jest o samotnych, nieszczęśliwych amerykańskich bogaczach, samych w wielkim domu. Jodie Foster z córką przeprowadzają się do nowego domu w Nowym Jorku i ma w nim full wypas safe room – zbudowany z grubych ścian z betonu, wyposażony w specjalny system wentylacyjny, zapas żywności i leków i przede wszystkim w pełny monitoring, dzięki któremu można obserwować sytuację na zewnątrz. Jak kogoś stać, to może sobie coś takiego zrobić. I niekoniecznie pozostać samotnym i nieszczęśliwym.

safe room 05Budując swój własny panic-room powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawiają, że takie pomieszczenie będzie rzeczywiście spełniało swoją funkcję a nie tylko na niby. Pierwsze, to nie może być zamykane na klucz z zewnątrz. W razie zagrożenia nie będziemy mieć czasu na szukanie klucza (a może dzieci się nim bawiły?) ani na otwieranie nim drzwi. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to nie rozumie przeznaczenia safe-roomu.

Pomieszczenie to lepiej też, żeby nie miało okien – można przez nie zajrzeć do środka i wywierać presję psychiczną na osoby wewnątrz, które i tak są już poddane silnej presji. Okno także łatwiej sforsować, także te z pancerną szybą. Z drugiej jednak strony przez okno możemy spróbować uciec lub zacząć krzyczeć i wzywać pomocy. Na potrzeby naszego pomieszczenia możemy wykorzystać na przykład łazienkę. Po pierwsze już ją mamy i nie ma okien, a po drugie ma ubikację i wodę, co jest bardzo praktyczne gdy musimy spędzić w jednym pomieszczeniu jakiś czas.

safe room 04W środku musimy mieć coś do komunikacji ze światem zewnętrznym. Będziemy potrzebowali wezwać pomoc a potem może komunikować się z tymi, którzy przyjadą. Potrzebujemy też sprawdzić czy ci, którzy przyjechali to na prawdę właściwe osoby a nie przebrani bandyci. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie w nim na stałe jakiegoś starego telefonu komórkowego na kartę z kilkoma niezbędnymi numerami telefonu i ładowarką na wszelki wypadek.

Drzwi muszą być solidne. Drzwi to podstawa. Nie można ich po prostu wywalić kopniakiem. Im solidniejsze tym lepsze.

Taśma klejąca powinna być na stałe wewnątrz naszego pomieszczenia. Taka srebrna taśma naprawcza, która mocno trzyma. Na wszelki wypadek aby móc zakleić otwory czy szpary w razie ataku gazem. Nie jest droga i może leżeć tam na stałe.

Nasze postępowanie zawsze powinno być racjonalna a to oznacza, że musimy sobie zdawać sprawę z sytuacji, w której się znajdujemy. Jeżeli będziemy wiedzieć co nam może zagrażać, możemy się na to przygotować. A posiadanie safe-roomu nie powinno nam dać fałszywego poczucia bezpieczeństwa.

I na koniec kilka ciekawych linków

Tutaj na youtube pan pokazuje swój własny ukryty pokój – można też tak to przygotować. Przyda się też jako skrytka przed zwykłymi złodziejami.

Crimedoctor doradza jak przygotować panic-room i że trzeba mieć przygotowany plan na wypadek nadzwyczajny.

Długi opis o tym jak panic-room działa i co powinien zawierać.

Jak zbudować sobie safe-room. Dosyć prosty, w punktach i z grafikami. Dla tych, którzy słabo czytają.

A w tym miejscu jest duża infografika na temat panic-roomów, do czego służą itd. Miałem ją nawet skopiować na moją stronę ale zrezygnowałem bo jest duża i pozostałem do linku do niej.

Oczywiście wszystkie powyższe linki do stron w języku angielskim.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *