Po co nam schron?

5 votes
Jeśli planujemy zakup lub budowę schronu, powinniśmy zadać sobie pytanie – po co? Jeżeli będziemy wiedzieć co chcemy uzyskać w ten sposób, jaką potrzebę zaspokoić, to będziemy mogli rozejrzeć się po rynku i podjąć racjonalną decyzję. Przedstawię tutaj najczęstsze powody posiadania schronu i czy w ogóle ma to sens. Znając odpowiedź na pytanie po co nam schron będziemy mogli przejść do następnego kroku.
  1. Zamieszki
  2. Wybuch atomowy
  3. Wybuch konwencjonalny
  4. Użycie jako safe-room
  5. Skażenia radioaktywne, chemiczne, biologiczne
  6. Trzęsienia ziemi, huragany, wybuchy wulkanów, powodzie itp.
  7. Wojna
  8. Składowanie szpargałów i uprawa marihuany.

Jak widać na powyższej liście, pominąłem atak zombie ale powiedzmy, że można to wrzucić do punktu ósmego, który na końcu.

Ukrycie się w schronie w wypadku zamieszek i anarchii. Schron może być skuteczny ale pod pewnymi warunkami. Na górze powinny zostać osoby, które będą bronić swojego domu. Do schronu wysyła się kobiety i dzieci. Jeżeli wszyscy ukryją się w schronie a obcy ludzie go odkryją, będą mogli nas zmusić do wyjścia. Jeśli tylko znajdą przewody doprowadzające powietrze lub sforsują włazy. Jeśli natomiast schron jest dobrze ukryty mamy szansę na przeżycie.

Czy schron ochroni nas przed wybuchem jądrowym?

Skutki wybuchu bomby 1 MT

Skutki wybuchu bomby 1 MT

To zależy. Tutaj można sobie obejrzeć jakie skutki niesie za sobą wybuch jądrowy. Trzy podstawowe siły niszczące to ciśnienie, temperatura i promieniowanie przenikliwe. Przed tym trzecim w zasadzie ochroni nas wystarczająco gruba warstwa ziemi nad schronem. Przed temperaturą też ochronimy się jeżeli schron będzie odpowiednio zamknięty. Natomiast ciśnienie będzie największym zagrożeniem. Standardowy właz oraz drzwi do schronu ochronią pas przed ciśnieniem około 5 psi. W praktyce przed jeszcze większym. Podobną rolę spełni zawór przeciwwybuchowy w przewodach wentylacyjnych. Jeżeli właz wytrzymuje nominalnie jeszcze większe ciśnienie, to bardzo dobrze. Nawet w wypadku uszkodzenia włazu niekoniecznie schron zostanie zniszczony. Dodatkową ochroną są drzwi, jeśli są zainstalowane w schronie. Można też przeżyć wyższe ciśnienie w schronie przez krótkotrwały czas.

Generalnie każda osłona podnosi nasze szanse przeżycia. Mur, piwnica, rów, przejście podziemne, tunel metra itd. są schronieniem, które może uratować nasze życie. Ale tylko nasz schron będzie urządzeniem profesjonalnym i przystosowanym to tego zagrożenia.

A tutaj USAF ABILITY TO SURVIVE AND OPERATE PROCEDURES IN A NUCLEAR, BIOLOGICAL, AND CHEMICAL (NBC) ENVIRONMENT (pdf)- amerykański podręcznik dla sił lotniczych o tym, jak przetrwać atak biologiczny, chemiczny i jądrowy. Po angielsku oczywiście. Mam nadzieję, że ktoś to kiedyś przetłumaczy.

Rakiety systemu Grad w akcji
Rakiety systemu Grad w akcji

Wybuch konwencjonalny. W razie wojny można liczyć na ostrzał artyleryjski lub rakietowy. Na przykład ostrzał rosyjskimi rakietami Grad. Czy schron będzie skuteczny? Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, że każda taka rakieta kosztuje od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Użycie takiego pocisku lub rakiety musi być uzasadnione. Używa się ich, kiedy się wie jaki obiekt chce się zniszczyć. Nikt nie będzie ich używał, aby zabić kilku anonimowych cywilów. A gruba warstwa ziemi ochroni nas przed większością skutków wybuchu.

Z grubsza można przyjąć, że jeśli nie mamy centrum dowodzenia w naszym schronie, będziemy w nim bezpieczni podczas ostrzału w czasie konfliktu. Nie powinniśmy obawiać się wybuchów konwencjonalnych. Zależy to od wielu czynników, od tego jaki mamy schron ale bądźmy dobrej myśli. Zresztą w razie wojny nie będziemy mieć za dużego wyboru.

Safe room pod ziemią

Safe room pod ziemią

Co następne? Safe-room. To angielski termin dosłownie tłumaczony jako „bezpieczny pokój”. Chodzi o pomieszczenie w domu, w którym możemy się ukryć na jakiś czas przed niebezpieczeństwem z zewnątrz. Takie pomieszczenia sprzedaje się i montuje jako całkowicie autonomiczne, lub adaptuje do tego celu istniejące pomieszczenia.

W razie napadu z zewnątrz można uciec do takiego pomieszczenia i wezwać policję. A co do huraganów, tornad, trzęsień ziemi itp? No cóż, mamy szczęście żyć w strefie umiarkowanej, na środku płyty tektonicznej. Katastrof naturalnych mamy jak na lekarstwo. Doceńmy to.

Skażenia chemiczne, biologiczne i radioaktywne. Co w wypadku ataku gazem trującym, wirusem wąglika lub „brudną bombą” czyli substancjami promieniotwórczymi?

Filtry powietrza

Filtry powietrza

Tutaj podstawowe znaczenie mają systemy filtracji powietrza. Zaawansowane systemy są w stanie odfiltrować praktycznie wszystkie zanieczyszczenia z zewnątrz. Użycie filtrów HEPA i ULPA, węgla aktywnego i lamp UV może skutecznie zabezpieczyć nas przed każdego rodzaju skażeniem. Musimy zdać sobie jednak sprawę – na etapie projektowania schronu – że cena najdokładniejszych filtrów jest bardzo wysoka i nie zawsze jest uzasadnione ich stosowanie. Na przykład zamiast filtrów ULPA, które odfiltrowują do 99,999995% zanieczyszczeń być może wystarczy filtr EPA (do 99,5% skuteczności).

Na koniec jeszcze o tym, do czego można użyć schronu na co dzień. Czyli gdy nie jest nam potrzebny w wypadku przyjścia tego, do czego został stworzony. Tutaj nie ma ograniczeń. Na przykład w Szwajcarii obowiązują przepisy, że każdy schron musi zostać opróżniony z rzeczy niepotrzebnych i zdatny do użytku jako schron w przeciągu 24h od ogłoszenia odpowiedniego alarmu. To daje ludziom możliwość wykorzystywania tej przestrzeni do praktycznie dowolnych celów. To przecież pomieszczenie prawie jak każde inne. Można potraktować schron jako zwykłą piwnicę, małe mieszkanie z wyposażeniem, studio nagraniowe, pracownią stolarską lub komputerową, miejsce schadzek itp. Do wyboru jest niemal nieograniczona ilość możliwości.

One Comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *