Prosty schron w piwnicy

3 votes

schron fema 01Amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency – FEMA) przygotowała projekt prostego schronu cywilnego. Projekt przeznaczony jest dla typowych domów drewnianych o lekkiej konstrukcji szkieletowej, budowanych w powszechnie w wielu rejonach Stanów Zjednoczonych. Jest to droższy w wykonaniu projekt niż ten, który przedstawiłem ostatnio, który był zaawansowaną dziurą w ziemi. Natomiast nadal jest to najniższa półka cenowa.

Prawdopodobnie mieliście okazję widzieć w dziennikach informacyjnych filmy z terenów przejścia trąby powietrznej. Kompletnie zburzone domy, całe dzielnice domów. Pozostawanie w domu tego typu podczas huraganu a tym bardziej podczas ataku bombowego to proszenie się o śmierć. Właśnie dla ludzi mieszkających w tego typu domach powstał ten prosty projekt.

Cel udostępnienia tego projektu jest pomoc niezamożnym i średniozamożnym obywatelom w przygotowaniu taniego schronu na wypadek takiej potrzeby. Może go wybudować nawet jedna osoba. Koszt nie będzie wysoki i rodzina o przeciętnych a nawet niższych niż przeciętne dochodach bez problemu powinna sobie z tym poradzić. Wystarczą łatwo dostępne materiały budowlane i nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Wystarczy podstawowa wiedza budowlana, którą posiada większość mężczyzn. W internecie można znaleźć potrzebne wskazówki. Wystarczy około 44 roboczogodzin na wykonanie takiego pomieszczenia. Dwóm osobom będzie oczywiście łatwiej.

Schron ma powierzchnię niecałych 5 m kw. i kubaturę około 8,5 m sześciennego. Może zapewnić schronienie dla 5 osób na krótki czas. Jeżeli zwiększymy jego gabaryty (długość i szerokość), to zwiększy się też komfort przebywania i czas jaki można w nim spędzić. Jak wynika z opisu podstawowym celem tej konstrukcji jest zapewnienie schronienia przed opadem radioaktywnym. Na pewno jednak będzie też chronił przed promieniowaniem cieplnym z wybuchu atomowego i falą uderzeniową o mniejszej sile. Wentylacja następuje w sposób naturalny przez otwór wejściowy i pozostałe otwory umieszczone w konstrukcji.

Rysunki przekształciłem do formatu *.png i dopasowałem do wymiarów standardowej kartki A4, łatwo je więc wydrukować i posiadać w tej właśnie formie. W ten sposób można je mieć pod ręką podczas budowy. Jednostki są amerykańskie czyli cale i stopy. Na wielu stronach można je przeliczać na jednostki metryczne, np. na tej stronie.

Poniżej rysunków przedstawiam tłumaczenie listy potrzebnych materiałów do zbudowania schronu oraz opis kolejności czynności do wykonania. Gdyby tłumaczenia zawierały istotne błędy, proszę o informację. Uwaga: działania podejmujesz na własną odpowiedzialność.

home fallout shelter 1home fallout shelter 2home fallout shelter 3home fallout shelter 4

Materiały budowlaneIlość
Elementy murowane
Pustaki pełne z gazobetonu10x20x40 cm
lub cegły pełne 6x10x20 cm
296 sztuk
1776 sztuk
Pustaki z gazobetonu z otworami 10x20x40 cm7 sztuk
Deski, kantówki, legary
Słupek 5x10x163 cm6 sztuk
Legar 5x10x163 cm7 sztuk
Belka 5x10x329 cm2 sztuki
Ościeżnica 5x20x163 cm2 sztuki
Wiązar 5x20x68,5 cm2 sztuki
Sklejka lub płyta OSB 40,5x206x2 (grubość) cm4 sztuki
Sklejka lub płyta OSB 40,5x134x2 (grubość) cm4 sztuki
Gwoździe itd.
2 i 1/2 calowe gwoździe1 kg
3 calowe gwoździe1 kg
2 cm (średnica) kotwy do betonu18 sztuk
2 cm (średnica)x9 cm (długość) kotwy kwadratowe18 sztuk
Zaprawa murarska9 worków
Wiertła do kotew

Kolejność prac

 1. Narysuj na podłodze obrys swojego schronu,
 2. Ułóż na zaprawie pierwszą warstwę pustaków tak, aby ściany miały grubość 20 cm. Zadbaj o to aby zrobić to równo,
 3. Ustaw ościeżnicę we właściwym miejscu i muruj dalej. Pamiętaj o wmurowaniu pustaków z otworami jako wentylację (jak na rysunku),
 4. Kontynuuj murowanie do wysokości 170 cm (w polskich warunkach piwnice są wyższe niż te pod podłogami domów o konstrukcji szkieletowej, więc można murować dalej. Ościeżnica też może być większa). Ważne jest natomiast, jeżeli warunki na to pozwolą, aby sufit schronu pozostawał poniżej poziomu gruntu,
 5. Przymocuj słupki i ościeżnicę do wymurowanych ścian kotwami. Zwróć uwagę na to aby słupki były oparte na podłodze,
 6. Zbij ze sobą deski na ścianach w taki sposób aby stanowiły dalszą część konstrukcji ścian. Zamocuj konstrukcję kotwami,
 7. Ułóż legary we właściwy sposób i przybij je gwoździami do już ustawionej części drewnianej,
 8. Wmuruj pustaki z otworami pomiędzy ustawione właśnie legary. To dalsza część wentylacji,
 9. Płyty OSB przybij na legarach,
 10. Na tak wykonanym suficie połóż 2 warstwy pustaków z gazobetonu (nie jest konieczne użycie do tego zaprawy, ale można to zrobić),
 11. Kontynuuj układanie aż cały sufit będzie gotowy,
 12. Pozostałe, niewykorzystane pustaki mogą posłużyć do tymczasowego zasłonięcia otworu wejściowego w razie potrzeby.

Powyższe wskazówki dotyczące budowy są dosyć szczątkowe ale są podstawą, na której można się oprzeć budując własną konstrukcję. To są jedynie ogólne zasady, które można modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami i posiadaną wiedzą. Możemy też wykorzystać materiały, które już mamy w domu do dyspozycji. Zamiast gwoździ mogą być wkręty a sufit może stanowić istniejący strop piwnicy jeśli jest wystarczająco solidny itd.

Rząd Stanów Zjednoczonych wydał jeszcze wiele innych pozycji z projektami schronów o różnym stopniu zaawansowania. Tutaj przedstawiłem jedną z takich książek.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *