Radziecka książka z obrazkami

4 votes

Stara, radziecka książka dla cywili o tym, jak się chronić w razie zagrożenia. Nie tylko Amerykanie bali się wojny atomowej. W Związku Radzieckim także informowano cywilów jak sobie radzić w sytuacji zagrożenia życia na wypadek nuklearnego ataku.

old_soviet_civil_defense_book_32Poniżej za sprawą EnglishRussia przedstawiam skany takiej książki z roku 1974. Choć, po bliższym przyjrzeniu się, jest to raczej seria plakatów niż książka. Można to nawet nazwać komiksem, bo składa się przede wszystkim z obrazków z krótkimi opisami. Czyli komiks.

W tym komiksie autorzy opisują skutki działania broni atomowej i sposoby chronienia się przed nią. Co zrobić gdy zobaczymy błysk wybuchu atomowego? Opisywałem to już wcześniej, tu jednak można porównać to z historycznymi obrazkami ilustrującymi poprawne zachowanie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Na ilustracjach widzimy skutki ataku na ludzi i budynki. Potem następuje okres usuwania skażenia, co również ilustrują rysunki. Niektóre z nich pokazują strukturę atomu, reakcję łańcuchową rozszczepienia i szereg innych informacji.

old_soviet_civil_defense_book_25

Kawał historii, która jest w dużym stopniu zapomniana. Porady zawarte w tym komiksie, mimo czterdziestu lat, są w dużym stopniu aktualne. Ochrona przed wybuchem zawsze będzie taka sama, wyjaśnienia na temat budowy atomu i jego rozszczepienia zmieniła się w niewielkim stopniu.

Jeśli chcecie zdjęcia w większej rozdzielczości, zobaczcie na stronie temadnya.com. Najpierw trzeba kliknąć na odpowiednie zdjęcie, następnie prawy klawisz i pokaż obrazek. Wtedy dopiero zobaczycie zdjęcie w pełnej rozdzielczości, gdzie są widoczne wszystkie rosyjskie podpisy pod obrazkami.

Poniżej galeria, cieszcie się zdjęciami i tym, że nie musicie skutków wybuchów oglądać na żywo.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *