Rodzaje schronów

3 votes

Rynek amerykański.

W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad milion prywatnych schronów różnego rodzaju. Jest kilkadziesiąt firm, które produkują i instalują schrony o różnym przeznaczeniu. Najprostsze to takie właściwie schowki dla kilku osób, pozbawione jakichkolwiek udogodnień.

Schron przeciw huraganowy

Schron przeciw huraganowy

Może do niego wejść na przykład rodzina składająca się z czterech osób, usiąść na prowizorycznych krzesłach, a w zasadzie na zwykłym podeście. Na górze jest klapa, którą się zamyka i blokuje. Nic w tym schronie więcej nie ma, żadnych instalacji i wygód. To schron przeciw huraganowy. Tutaj produkt firmy Simply Safe Storm Shelters. W południowych stanach ameryki często zdarzają się huragany i tornada. Można sobie o tym poczytać w gazecie, można obejrzeć w TV. Takie schronienie jest w stanie uratować życie w razie zagrożenia tornadem.

W razie zagrożenia rodzina wchodzi do schronu, który jest zakopany w ziemi na podwórku, zamyka klapę i przeczekuje te pół godziny najgorszej nawałnicy. I to całe zadanie takiego schronienia. Można co najwyżej jeszcze trzymać w nim jakieś szpargały ale nic dużego bo w razie trąby powietrznej nie będzie czasu na wyciąganie tych rzeczy. W warunkach polskich tego typu schrony są w praktyce bezużyteczne. Klimat mamy inny a co za tym idzie prawie całkowity brak trąb powietrznych. Możemy sobie odpuścić tego typu pojemniki podziemne.

Następny schron to coś pomiędzy przedstawionym wyżej schronem przeciw huraganom a tak zwanym save room’em oferowanym przez Smart Product Technology.

Schron pod domem

Schron pod domem

To małe pomieszczenie pod podłogą w domu, w którym może się ukryć ktoś, kto czuje się zagrożony – przez huragan lub przez napaść z zewnątrz. Można w nim przeczekać krótki czas czekając na wezwaną policję. Dodatkowo możemy sobie zafundować wyjście ewakuacyjne, które będzie znajdować się poza domem. Przed huraganem jak i napaścią z zewnątrz jak najbardziej nas ochroni. Trzeba tylko pamiętać, żeby zdążyć się ukryć w środku. Poza tym tą samą funkcję może pełnić przystosowana w odpowiedni sposób piwnica w naszym domu.

Idziemy dalej i tu się zaczynają interesujące nas rzeczy. Schrony przeciw bombowe i przeciwatomowe. Na pierwszy rzut idzie schron wykonany z falistej, nierdzewnej, stalowej blachy. Taka blacha jest używana do robienia przepustów drogowych. Jest to pas o szerokości około jednego metra, który jest kształtowany przez specjalną nawijarkę  w rurę o prawie dowolnej średnicy, o prawie dowolnej długości.

Schron firmy Atlas w czasie transportu

Schron firmy Atlas w czasie transportu

Ograniczeniem jest wielkość hali fabrycznej i środki transportu gotowych elementów. Producent, firma Atlas chwali się, że w całych Stanach Zjednoczonych znajduje się ponad 300 tysięcy schronów tego rodzaju. Na swej stronie podaje także, że konstrukcja o przekroju koła przenosi większe obciążenia niż klasyczna, sześcienna konstrukcja schronu. Jednak na stronach producentów schronów w kształcie sześcianu ta informacja jest dementowana. Trudno powiedzieć kto ma rację. W razie wątpliwości trzeba zajrzeć w gwarancję, którą producent daje na piśmie.

Wojciech Cejrowski z ekipą w schronie

Wojciech Cejrowski z ekipą w schronie

Jako ciekawostkę można podać, że Wojciech Cejrowski był ze swoją ekipą telewizyjną w tym schronie i firma chwali się tym między innymi. Na zdjęciu obok nasz bohater. Na tym zdjęciu można też zobaczyć, że schron jest wyposażony jak niewielkie mieszkanie. Jednak kształt ścian nie pozwala na ergonomiczne ustawienie mebli i wyposażenia. Ten i wszystkie następne schrony to profesjonalne urządzenia, pozwalające na długotrwały pobyt w odcięciu od świata. Jedyne medium, które jest pozyskiwane z zewnątrz w każdych okolicznościach, to powietrze. Jednak zespół filtrów pozwala na oczyszczenie powietrza ze wszelkich skażeń, zarówno chemicznych jak i biologicznych a nawet radioaktywnych. Zależy to tylko od tego, jakich filtrów użyjemy w danym wypadku.

Rising Company chwali się tym, że jest największym w Stanach producentem bunkrów. Bunkry i schrony budują ze stali i montują je na miejscu u klienta. Są w różnych konfiguracjach. Od najprostszych, mogących pomóc w krótkim przetrwaniu trąby powietrznej, aż do wielofunkcyjnych, wielopomieszczeniowych bunkrów mogących przetrwać atak nuklearny. Ceny zaczynają się od 39,500 $. Najdroższa wersja to koszt ponad 4 mln $. Pamiętać trzeba, że to cena schronu. Do tego trzeba doliczyć koszt transportu i instalacji. Oraz pozwoleń jeżeli w danym stanie są wymagane do danej konstrukcji.

Plan schronu

Plan schronu

Według zapewnień producenta schrony są w stanie przetrwać pod ziemią nawet do 150 lat, posiadając specjalną warstwę ochronną przed korozją wraz z ochroną katodową, która skutecznie chroni podziemne instalacje ze stali przed rdzewieniem. Można je też umieścić na dowolnej głębokości pod ziemią. Trzeba też zauważyć, że są bardziej ergonomiczne niż schrony o kształcie rury. Łatwiej zagospodarować w nich przestrzeń.

A co dla tych, którzy chcą sami zrobić swój własny schron? To też jest możliwe i nie takie skomplikowane.

Zestaw do samodzielnego montażu

Zestaw do samodzielnego montażu

Firma ASR oferuje zestawy do samodzielnego montażu. Zamawiamy odpowiedni zestaw w firmie, trochę jak duże klocki Lego. Taki zestaw zostaje przywieziony ciężarówką na naszą działkę a następnie, korzystając z instrukcji obsługi, możemy samodzielnie zainstalować u siebie taki schron. Na pewno taniej a równie skutecznie. Mając do dyspozycji trochę narzędzi i zwykłą koparko-ładowarkę możemy zrobić to własnymi siłami.

Jak widać po powyższych przykładach rynek schronów w USA jest duży i bardzo różnorodny. Można wybrać opcję dla siebie, zgodną z potrzebami i oczekiwaniami. Czy można sobie zamówić do Polski taki schron? I zainstalować w ogródku? O tym w innym artykule.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *