Rosyjski schron (który był tajny)

2 votes

leonardo-shelter-01aDawno, dawno temu w Związku Radzieckim wybudowano wielkie ilości schronów przeciwatomowych. W  czasie Zimnej Wojny napięcie pomiędzy supermocarstwami było duże. Ludzie bali się wielkiej wojny. Nikt jej nie chciał, ale gdyby coś…

I na wszelki wypadek powstawały podziemne budowle mające mające dać schronienie na wypadek konfliktu. Zarówno osoby cywilne jak i wojskowi i urzędnicy państwowi i partyjni mieli mieć możliwość ukrycia się przed skutkami wojny atomowej. Schronów nigdy nie było wystarczająco dużo ale być może żaden kraj na świecie (nie licząc Szwajcarii) nie wybudował ich tylu jak Związek Radziecki.

Wiele z nich było tajnych. Przewidzianych dla władz państwa, dowództwa wojskowego. Po upadku imperium wiele z nich popadło w ruinę. Nie było pieniędzy na ich utrzymanie, nie były już potrzebne – widmo zagłady atomowej odsunęło się na dalszy plan. Niektóre nadal były utrzymywane w należytym stanie i pozostawały tajne. Tutaj przedstawiam jeden z tajnych schronów państwowych, który teraz można zwiedzać i traktowany jest jak muzeum.

leonardo-shelter-02

W latach 60-tych ten moskiewski budynek był tajny. To znaczy z zewnątrz można go było oglądać, ale do środka wstęp mieli tylko upoważnieni. Wszystkie okna na parterze były zabudowane. Nieliczni mieli świadomość co kryje się pod ziemią.

leonardo-shelter-03Z zewnątrz budynek wyglądał w miarę normalnie, zbudowano go z cegły. Natomiast wewnątrz konstrukcja była solidna, betonowa.

leonardo-shelter-05Obiekt miał przeznaczenie wojskowe. W środku znajdowało się wejście do ciekawszej części – schronu przeciwatomowego znajdującego się pod częścią nadziemną. Na zdjęciu powyżej znajduje się właśnie wejście do części podziemnej. Główne drzwi mają grubość pół metra i dobrze chronią przed wybuchem i promieniowaniem.

leonardo-shelter-08Korytarze są kręte. To ważne. Taka konstrukcja skutecznie chroni przed falą uderzeniową, która załamuje się na każdym z zakrętów. Numer na ścianie oznacza 3 piętra pod poziomem gruntu. Schron dochodzi do poziomu -65 metrów.

leonardo-shelter-10Gazetka z panem, którego każdy kojarzy i w rogu po lewej pierwsza pomoc.

leonardo-shelter-14I oto znajdujemy się 65 metrów pod ziemią. Stalowy korytarz prowadzi do właściwej części bunkra. Jak dla mnie dosyć klaustrofobiczne. Dobre do kręcenia filmu ale przebywanie w takim miejscu, mając świadomość, że nad nami szaleje piekło – nieciekawe doświadczenie.

leonardo-shelter-20Makieta całej budowli. Część główna składa się z czterech wielkich bloków, połączonych korytarzem widocznym na poprzednim zdjęciu. Kolejka metra przebiega niedaleko schronu. Na szafce z książkami – Lenin.

Bunkier został wybudowany w latach 1958-1963. Jego powierzchnia całkowita wynosi 7000 metrów kwadratowych. W czasie budowy każdy z pracowników był dopuszczany jedynie do tego pomieszczenia, w którym pracował. Nie miał wstępu a nawet w ogóle nie wiedział o istnieniu innych pomieszczeń.

leonardo-shelter-23Na początku lat 70-tych obiekt został zmodernizowany z powodu pojawiających się problemów. Sprzęt wojskowy został zdemontowany i usunięty (nie znam szczegółów).

leonardo-shelter-24W 2005 roku obiekt został odtajniony. Powodem były problemy finansowe. Budynek został sprzedany prywatnej firmie. Nikt jednak nie wie co przez lata działo się w tym podziemnym obiekcie. Nie są też znane szczegóły jego odtajnienia i sprzedaży. Według niektórych opinii nowsze bunkry mają lepszą konstrukcję i są ukryte głębiej pod ziemią – ten więc stał się zbędny. Olbrzymia stalowa konstrukcja głęboko pod ziemią robi duże wrażenie.

leonardo-shelter-27Prawdopodobnie było to jedno z miejsc, z których można było podjąć decyzję o odpaleniu rakiet z głowicami atomowymi. Może kiedyś się o tym dowiemy.

leonardo-shelter-31W tej chwili można tam zwiedzać Muzeum zimnej wojny. Schron ma podziemne połączenia nie tylko z metrem, które jest widoczne na makiecie wyżej. Korytarze ciągną się w różnych kierunkach, niektóre z nich są zamknięte i nie można ich obejrzeć. Istnieje możliwość zgubienia się w olbrzymiej sieci podziemnych przejść. Niektóre są niebezpieczne. Zwiedzać więc można tylko część obiektu.

Tutaj miejsce na mapie gdzie znajduje się obiekt na terenie Moskwy (klikając na zdjęcie przejdziesz do mapy):

mapa_moskwa

Zdjęcia i opisy na podstawie strony englishrussia.com gdzie można obejrzeć zdjęcia jeszcze innych schronów z byłego Związku Radzieckiego.

Tutaj jest oficjalna strona schronu. Można zapisać się na wycieczkę po nim jeśli ktoś będzie odwiedzał Moskwę. Czas zwiedzania schronu to ponad dwie godziny. Cena dla cudzoziemców 4100 rubli.

Na livejournal.com to samo po rosyjsku (tu się ukazał oryginał). Na livejournal.com jest jeszcze ten wpis z dużą ilością zdjęć. Poniżej jedno z nich.

rosyjski_schron_01

One Comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *