Sygnały alarmowe

4 votes
obrona_cywilna

Archiwum cyfrowe

1 sierpnia, godzina 17-ta. W całej Polsce zawyły syreny. To był sygnał do chwili ciszy i uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nawet w małych wioskach słychać było przenikliwy dźwięk syren.

Te syreny są oznaką tego, że obrona cywilna działa, pomimo że niewiele słychać o niej na co dzień. Wielu ludzi nawet nie wie o jej istnieniu. To te syreny poinformują nas o niebezpieczeństwie i konieczności ukrycia się w schronie w razie niebezpieczeństwa. Pierwszego sierpnia syreny wyły ku czci ale kiedyś może się zdarzyć, że usłyszymy je bez ostrzeżenia, o nietypowej porze i nie będą one testem czy częścią ćwiczeń. Co one oznaczają?

16 października 2006 roku Rada Ministrów (Rząd RP) wydała rozporządzenie w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach. Jako ciekawostkę podam, że rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy z 1967 roku. Tutaj dostępny cały tekst tego rozporządzenia (*.pdf).

Przywołana powyżej ustawa dotyczy powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast rozporządzenie mówi o takich rzeczach jak alarmy, analiza i monitoring skażeń, ostrzeganie, pomiary skażeń itp. Rozporządzenie, jak każdy inny dokument urzędowy, pisane jest dosyć eklektycznym, specjalistycznym językiem. Warto jednak chociaż raz je przeczytać aby mieć ogólny pogląd i potem nie być zaskoczonym gdy będą działy się niezwykłe rzeczy.

Alarmowanie w sytuacjach kryzysowych nie ogranicza się tylko do syren. Załącznik do rozporządzenia określa rodzaje alarmów, sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze. Za każdym razem jest podawany sposób ogłaszania alarmów.

I tutaj mamy do dyspozycji akustyczny sygnał alarmowy (syrena) oraz środki masowego przekazu. Oprócz telewizji i radia w obecnej sytuacji w grę wchodzą jeszcze smsy, które mogą być dostarczane do wszystkich osób znajdujących się na danym obszarze.

Sposób modulacji dźwięku syren jest szczegółowo opisany. Dla przykładu alarm powietrzny (czyli o nalocie bombowym, także atomowym) jest ogłaszany ciągłym, modulowanym dźwiękiem syren w przeciągu jednej minuty. Dźwięk trwa ok. 3 sekund, następnie ok. 1 sekunda przerwy i ponownie dźwięk przez 3 sek. To trwa przez minutę. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie ten dźwięk, na wszelki wypadek schowajcie się gdzieś i włączcie radio.

Na szczeblu województw, powiatów i gmin działa Obrona Cywilna Kraju. Jej zakres działań reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 25 czerwca 2002 roku. Wydane zostało na podstawie tej samej ustawy z 1967 roku. Każdy powiat jest zobligowany do prowadzenia odpowiednich działań obrony cywilnej. Gdy wejdziecie sobie na stronę internetową swojego powiatu, znajdziecie na niej dział z tym związany. I tam właśnie powinna być tabela, która pokazuje rodzaje alarmów. Dla przykładu powiat chrzanowski ma je tutaj, na stronie centrum zarządzania kryzysowego. Jeżeli wasz powiat tego nie ma, powinien to uzupełnić.

Kiedyś, dawno temu, za komuny, w każdej szkole i w każdym zakładzie pracy wisiały na ścianach kolorowe informacje na temat alarmów i sygnałów. Nie wiem jak jest z tym teraz ale przynajmniej każdy może sobie coś takiego znaleźć i kupić lub wydrukować. Przedstawiona przeze mnie plansza pochodzi ze strony gminy Borowie. Jeżeli nie chcemy wieszać tego we własnym mieszkaniu, na pewno powinno to wisieć w schronie. A jeżeli nawet nie to, to przynajmniej obejrzyjmy sobie jak wyglądają te komunikaty!

sygnaly_alarmoweA jak jest w innych krajach? Generalnie możemy przyjąć, że w każdym w miarę cywilizowanym kraju działa odpowiednik naszej Obrony Cywilnej. Tutaj znajdziecie obszerny opis tego, jak to działa w innych państwach. Natomiast strona polskiej Obrony Cywilnej jest w tym miejscu.

One Comment

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *