Trochę o cenach

10 votes

W Polsce rynek schronów – budowy i adaptacji nie istnieje. Pomimo powstawania pojedynczych projektów schronów, oraz firm, które próbują coś stworzyć, na razie to wszystko jest na etapie koncepcyjnym i eksperymentów. Projekty na papierze, wizualizowane obrazki i założenia techniczne to za mało. Być może się to zmieni ale póki co, żyjemy na pustyni w tej dziedzinie. Kolejny raz zatem chcę się przyjrzeć jak to wygląda za oceanem. Czyli przenosimy się na rynek Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy kilka przykładów schronów, jakie można sobie kupić lub wybudować.

Simpsonowie Źródło: wikia.com

Simpsonowie Źródło: wikia.com

Na początek zajrzymy na stronę typu „Zadaj dowolne pytanie” albo „Jak to zrobić”. Na howmuchisit.org dowiadujemy się, że gotowe zestawy do budowy schronu można kupić za 2000$ do 45ooo$. Nie ma w tym kosztów transportu i kosztów robocizny. Pisałem już o schronach do samodzielnego wybudowania jak z klocków jako o opcji dla tych, którzy mają mniej pieniędzy ale więcej czasu do dyspozycji i dużo umiejętności.

Wspomniana wyżej strona dla gotowych obiektów podaje ceny od 20 do 200 tysięcy dolarów. Ta wyższa kwota dotyczy w pełni wyposażonych obiektów. Natomiast ta niższa, jak przypuszczam to cena za dziurę w ziemi i umieszczenie w niej wielkiej beczki z wyjściem na zewnątrz lub coś podobnego.

Podczas porównywania cen różnych skomplikowanych produktów (a schrony są właśnie czymś takim), ważne jest zwracanie uwagi na szczegóły i wybieranie opcji. To, czy schron będzie wyposażony w urządzenia filtracyjno-wentylacyjne czy nie, może zmienić jego cenę o kilka tysięcy dolarów. Podłączenie go do zewnętrznych mediów, takich jak woda, sieć kanalizacyjna czy energetyczna to wydatek kolejnych kilku tysięcy. Także kupienie schronu z odbiorem u producenta lub z dostarczeniem na miejsce i instalacją pod ziemią to następny duży wydatek. Zbierając te wszystkie wydatki razem może się okazać, że cena będzie nawet dwukrotnie wyższa niż katalogowa. W razie zakupu trzeba się dogadać co do szczegółów i przeczytać wszystko, co jest napisane małymi literkami.

W trakcie budowy Źródło: http://chadperson.com

W trakcie budowy Źródło: http://chadperson.com

Firma NBC Fallout Shelters, o której już wspominałem i umieściłem filmy w ich wykonaniu, podaje na swojej stronie cennik wersji podstawowej swoich produktów. Osobno wyszczególniona jest cena obiektu i osobno jego instalacja u klienta. Dla przykładu cena podstawowej wersji o wymiarach 7x12x20 stóp (czyli 213x365x610 cm), czyli 22 m kw. wynosi 46 725 $. Do tego dochodzi instalacja schronu, za którą zapłacimy 9 395 $ czyli blisko 20% ceny samego schronu. Do tego dojdzie jeszcze koszt transportu (2,65-5,50 $/milę) dla schronów o wymiarach powyżej 6×20 stóp czyli dla wszystkich (z wyjątkiem najmniejszych). Cała tabela znajduje się tutaj. Konstrukcja tej firmy jest objęta patentami i wydaje się być wystarczająco solidna nawet dla bardzo wymagających klientów. Trudno jednak było by przetransportować tego typu schron przez ocean.

Schron można sobie kupić nawet w sklepie. Firma Atlas, o której wspominałem wcześniej w kilku miejscach, w sklepie dla preppersów oferuje jeden ze swoich schronów za 77900 $. To ciekawa opcja móc kupić sobie w sklepie schron. Można skontaktować się ze sprzedawcą i uzgodnić szczegóły. Można też skontaktować się bezpośrednio z producentem, wtedy na pewno uzyska się więcej szczegółowych informacji na temat samego obiektu jak i instalacji. Ta firma oferuje konstrukcję z blachy ocynkowanej z warstwami ochronnymi. Schron ma kształt pofalowanej rury. Można wyprodukować schron praktycznie dowolnej długości, zamykając go stalowymi ścianami na obu końcach i dodając wejście i wyjście ewakuacyjne również z blachy falistej. Według producenta ta konstrukcja jest wystarczająco solidna. W podobny sposób produkuje się dużych rozmiarów przejazdy drogowe.

Firma Atlas Źródło: atlassurvivalshelters.com

Firma Atlas Źródło: atlassurvivalshelters.com

Kolejna z dużych firm produkująca schrony według swojego projektu to Rising Company. W ostatnich miesiącach firma zmieniła i poprawiła swoją stronę internetową i ma na niej bogatszą niż poprzednio ofertę. Aktualizacja własnej strony internetowej to pozytywny sygnał dla potencjalnych klientów. O firmie już wspominałem ale nie zaprezentowałem szerzej ich oferty. Sami piszą o sobie, że są największą firmą produkującą bunkry w USA. I być może jest to prawda, ponieważ poza schronami produkują też save-roomy, specjalne pomieszczenia i szafy do przechowywania broni, urządzenia filtracyjne i inne. Ceny oferowanych budowli są bardzo zróżnicowane, różne są też projekty bunkrów. Ceny najtańszych mini bunkrów zaczynają się od 39,500 $. Natomiast największe, wieloosobowe i wielo-pomieszczeniowe obiekty mogą kosztować nawet ponad 4 mln dolarów. Taki wielki schron zawiera nawet specjalne pomieszczenie do uprawy roślin oraz garaż dla pojazdów. Jeśli ktoś posiada nadmiar gotówki do zadysponowania, może zapoznać się z tą bogatą ofertą.

Bardzo drogi schron Źródło: risingbunkers.com

Bardzo drogi schron Źródło: risingbunkers.com

I na koniec jeszcze spojrzenie na bloga o nieruchomościach prowadzonego przez jedną z dużych firm z rynku nieruchomości. Autor w jednym z wpisów przedstawił realnie istniejące schrony i bunkry oferowane do sprzedaży. Na ogół są to domy, w których znajdują się już schrony. Wiele z nich nadaje się jednak do remontu i adaptacji do współczesnych potrzeb. Są też jednak takie, które kosztują ponad 10 mln $.

Luksusowy schron: Źródło: estately.com

Luksusowy schron: Źródło: estately.com

Mam nadzieję, że wkrótce także w naszym kraju będzie można zobaczyć nie tylko szerszą ale jakąkolwiek realną ofertę budowy schronów. W sytuacji Polski wydaje się, że jest nam to potrzebne. Tak na wszelki wypadek.

10 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *