Ziemianka

3 votes

ziemianka_03Większość ludzi nigdy nie będzie mogła sobie pozwolić na zbudowanie własnego, prawdziwego schronu. Jego koszt może być wysoki. Do budowy trzeba zaangażować specjalistów. Potrzebny jest projekt opracowany przez kogoś, kto się na tym zna. Można też kupić gotowe rozwiązanie i będzie to jeszcze droższa opcja.

Alternatywą dla takiego schronu jest adaptacja piwnicy i wyposażenie jej w odpowiedni sposób. Jeżeli mamy piwnicę. Natomiast ktoś, kto nie ma piwnicy, nie ma dużych pieniędzy ale posiada własną działkę, może sobie wybudować ziemiankę. O najprostszej ziemiance pisałem już wcześniej. Teraz jednak przedstawię gotowe, bardziej zaawansowane rozwiązania. Będą się jednak mieścić w kategorii konstrukcji do samodzielnego przygotowania (lub prawie samodzielnego) o niskich kosztach własnych.

Zacząłem więc poszukiwania odpowiednich informacji na temat ziemianek. Od razu zostałem zaskoczony ilością takich obiektów, które są budowane. Także u nas, w kraju. Ludzie budują przeróżne ziemianki/piwnice dla własnych potrzeb. Rzadko z myślą o ucieczce w razie zagrożenia, częściej jako piwnicę do przechowywania żywności, warsztat pracy lub niezwykła altanka ogrodowa.

Sama ziemianka jest jedną z najstarszych konstrukcji zbudowanych samodzielnie przez człowieka, przeznaczoną do mieszkania. Budowano je na wszystkich kontynentach. Ślady najstarszych ziemianek pochodzą z niemal wszystkich wykopalisk, gdzie mamy do czynienia ze stałą obecnością pierwotnego człowieka. Przez tysiące lat przetrwać mogły tylko zarysy fundamentu z kamienia lub drewna. W skansenach rekonstruuje się czasem tego typu obiekty. Współcześnie ziemianki budują ludzie w bardzo biednych krajach, chociaż nawet tam łatwiej jest, z powodu globalizacji, łatwiej budować dom lub inną naziemną budowlę do mieszkania.

Ziemianka Jarosława Radziszewskiego

Ziemianka Jarosława Radziszewskiego

Najlepiej uczyć się na przykładach. Obejrzeć dzieła ludzi, którzy sami czegoś dokonali i poczytać ich porad. Pierwszy z przykładów jest Pana Jarosława Radziszewskiego. Zbudował w swoim ogrodzie ziemiankę do przechowywania żywności. Całość (wraz z łukowym sklepieniem) z cegieł. Dwoje drzwi także samodzielnie zrobionych. Ziemianka oczywiście obsypana ziemią. W dodatku bardzo estetyczna konstrukcja. Na ziemiance rośnie trawa, więc nasyp jest łagodny, pomyślany do wjeżdżania kosiarką. Jest wentylacja – prosta ale skuteczna. Jest także śluza, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest bardziej stabilna. W każdym schronie śluza jest niezbędna. Dla utrzymania temperatury dodał ocieplenie ze styropianu.

Pan Jarosław nie jest budowlańcem. Przyglądał się wcześniej robotnikom, którzy budowali jego dom i teraz po prostu robił podobnie. W ten sposób samodzielnie skonstruował zbrojenie dla części betonowych. Także całą resztę zrobił sam. To świetny przykład. Każdy przeciętny mężczyzna może zrobić coś takiego, jeśli będzie wystarczająco zdeterminowany, właściwie po kosztach materiałów budowlanych. Można też odpowiednio zmodyfikować projekt.

Kolejny przykład to ziemianka rytualna w Kruczyborze. Dla celów ochrony przed wybuchem atomowym może nie jest zbyt wartościowym obiektem ale ze względu na ciekawą konstrukcję warto się przyjrzeć. Zwłaszcza, że budowę autor udokumentował wieloma zdjęciami i szczegółowym opisem. Na końcu autor projektu umieścił też listę wad i zalet tej ziemianki. Analiza tego co zrobiliśmy wcześniej jest jednym ze sposobów uczenia się.

Ziemianka w Kruczyborze

Ziemianka w Kruczyborze

Projekt jest dosyć dziwny, służy za łaźnię i do odprawiania różnych rytuałów czy wróżb ale to prawdziwa ziemianka więc jak najbardziej pasuje do zawartości tego artykułu i łatwo zobaczyć szczegóły konstrukcji obiektu. Dodatkowym plusem jest wykorzystanie naturalnych materiałów, czyli kamieni, witek wierzbowych i zwykłej ziemi. Koszt materiałów 0 złotych przy dobrym układzie. Niestety nie jest to zbyt trwała konstrukcja. Ale z braku innych możliwości można ją wziąć pod uwagę. Można też zmodernizować budowlę i spróbować coś z tego jeszcze wycisnąć.

Na portalu muratordom.pl jest artykuł o budowie ogrodowej ziemianki, która spełnia rolę piwniczki. Autor w fachowy sposób przedstawia cały proces budowy ziemianki od początku aż do samego końca. Nie ma jednak żadnych zdjęć i prawdopodobnie jest to bardziej teoretyczna praca niż własne doświadczenie.

Najlepsze są jednak zawsze dyskusje ludzi zainteresowanych tematem. Jeśli w dodatku znają się na tym o czym mówią lub są pełni zainteresowania, można się wiele nauczyć i zdobyć cenne informacje. Na tym samym portalu co wyżej jest forum budowlane. Jeden z wątków dotyczy właśnie budowy ziemianki w ogrodzie. Przeczytałem tylko fragmenty wypowiedzi ponieważ całość to aż 31 stron i jest to wątek zbiorczy. Czyli moderator połączył ze sobą wiele wątków razem, aby wszystkie informacje z tematu były wspólnie.

To tyle na temat ziemianek w tym wpisie. Postaram się napisać kolejny artykuł, na temat ziemianek za granicą. Z tego co zauważyłem, jest tam o wiele więcej i bardziej fachowych konstrukcji.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *